11 հուլիսի 2006 - 16:12 AMT
Բոլորը խաղաղություն են ցանկանում եւ դրան հնարավոր է հասնել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ադրբեջանցի հրապարակախոս, լրագրող Ալեքպեր Ալիեւը: «Օրինակ, Բաքվում կան հայ կանայք: Դրանք այն կանայք են, ովքեր ամուսնացել էին ադրբեջանցիների հետ եւ չէին հեռացել: Լավ կլիներ եթե հայկական կողմը օգներ այդ կանանց հանդիպել իրենց երեխաներին, ովքեր Ռուսաստանում են կամ այլ երկրներում: Ադրբեջանական կողմը դա չի անում, գուցե հայե՞րը նախաձեռնեն»,- առաջարկել է նա` ավելացնելով, որ Ադրբեջանը պետք է աշխարհին մարդկային դեմքով ներկայանա, եւ ոչ թե մի ժողովդրի տեսքով, որը հավերժ զբաղված է թշնամու կերպարի մեծացմամբ:
Ալիեւը նաեւ ընդգծեց, որ չի այցելել Հայաստան Ղարաբաղի հարցը քննարկելու եւ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշելու համար: «Մենք այստեղ դավաճանությամբ չենք զբաղվում, չնայած շատերը Ադրբեջանում կցանկան գործը հենց այդպես ներկայացնել: Մենք պետք է նայենք Եվրոպային եւ հարեւանների միջեւ բարի հարաբերություններ հաստատենք: Չգիտես ինչու, Եվրոպայում ստացվում է, իսկ մեզ մոտ` ոչ: Ես ընդհանրապես ցանկանում եմ, որ ամբողջ տարածաշրջանը ծաղկի, ցանկանում եմ ապրել հանգիստ, հարուստ հարեւանների շրջապատում»,- ասել է նա:
Ալեքպեր Ալիեւը նաեւ տեղեկացրեց քաղաքացիների եւ Հարավային Կովկասի ոչ կառավարական կազմակերպության` Երեւանում կայացած աշխատանքային հանդիպման ժամանակ ընդունված որոշման մասին: «Մենք` Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի, Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի գրողներն ու հրապարակախոսներս, ընդունել ենք հետեւյալ որոշումը. քանի որ բանակցությունները չեն օգնում, խոչընդոտներ են ստեղծվում ժողովրդական դիվանագիտության համար, մեզ վրա դավաճանների պիտակներ են կախում, մենք եկել ենք եզրակացության, որ մեր բոլոր խնդիրները, պատերազմներն ու հակամարտությունները անլուրջ են, եւ դրանց վրա պետք է ծիծաղել, հեգնել եւ նույնիսկ ծաղրել»,- ասվում է որոշման մեջ: