27 փետրվարի 2015 - 11:59 AMT
Նավթի համաշխարհային գներն աճում են դեպի Եվրոպա գազի առաքումների հնարավոր խափանումների մտավախությունների պատճառով, դրան նպաստում է նաև Statoil կառամատույցի փակումը Հյուսիսային ծովում: Այդ են վկայում սակարկությունների արդյունքները, գրում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Մոսկվայի ժամանակով 6:55-ի տվյալներով Brent տեսակի նավթի ապրիլյան ֆյուչերսներն աճել են 1,32 տոկոսով՝ հասնելով մեկ բարելի համար 60, 84 դոլարի: WTI տեսակի նավթի ապրիլյան ֆյուչերսներն աճել են 1,45 տոկոսով՝ հասնելով 48,87 դոլարի մեկ բարելի համար:
Նորվեգական նավթագազային Statoil ASA խումբը հայտնել է Հյուսիսային ծովում իր Statfjord C կառամատույցի փակման մասին: Ինչպես հայտնում է տեղի Stavanger Aftenblad թերթը, ընկերության ներկայացուցիչները ճագ են հայտնաբերել ծովային հիմքի ջահի աշտարակում:
«Սև ոսկու» գների աճին են նպաստում նաև ներդրողների մտավախությունները դեպի Եվրոպա ռուսական գազի առաքումների հնարավոր խափանումների վերաբերյալ: Փետրվարի 26-ին ՌԴ նախագահ Պուտինը հայտարարեց, որ Ռուսաստանը գազ չի առաքի Ուկրաինա առանց կանխավճարի, որ 3-4 օրվա գազ է մնացել և այդ իրավիճակը սպառնում է դեպի Եվրոպա տարանցմանը: Նա նաև հույս հայտնեց, որ գործը ծայրահեղ միջոցների չի հասնի:
Ավելի ուշ, Մոսկվայի ժամանակով 21:00-ին ամերիկյան նավթագազային Baker Hughes ընկերությունը տվյալներ կհայտնի ԱՄՆ-ում հորատման սարքերի ընդհանուր քանակի մասին: Անցած շաբաթվա վերջում դրանց քանակը նվազել էր 3,5 տոկոսով՝ հասնելով 1,310 հազարի: Հորատման սարքերի քանակը կրճատվել է 26 տոկոսով կամ 461 միավորով: Ինչպես նշել է «Ռոյթերսը», ընթացիկ շաբաթվա վերջում հորատման սարքերի քանակը, հավանաբար, կրկին կկրճատվի:
2014-ի ամռան սկզբից նավթի գները նվազել են 50 տոկոսով: Չնայած դրան ՕՊԵԿ շատ երկրներ հայտարարում են, որ մտադիր չեն կրճատել արդյունահանման ծավալները: