24 նոյեմբերի 2015 - 17:17 AMT
Պուտին. Սու-24-ի խոցումը սատարում է ահաբեկիչներին, հետևանքները ռուս-թուրքական հարաբերությունների համար լուրջ կլինեն
Սու-24 ռուսական ռազմական ինքնաթիռը խոցվել է Սիրիայի տարածքում «օդ-օդ» հրիթռով, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սոչիում, որտեղ նա հանդիպում էր Հորդանանի թագավոր Աբդալլա Երկրորդի հետ:
«Այս իրադարձությունը դուրս է գալիս ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներից: Անշուշտ, մեր զինվորականները հերոսական պայքար են մղում ահաբեկչության դեմ, կյանքը չխնայելով: Սակայն այսօրվա կորուստը կապված է հարվածի հետ, որը մեզ հասցրեցին թիկունքից ահաբեկիչներին սատարողները»,-ասել է ՌԴ նախագահը:
Պուտինը հավելել է, որ Սու-24-ը գրոհի է ենթարկվել Թուրքիայի սահմանից 1 կմ հեռավորության վրա, իսկ կործանվել է 4 կմ հեռավորության վրա:
«Մեզ հետ անմիջական շփում հաստատելու փոխարեն թուրքական կողմը, որքանով մեզ հայտնի է, դիմել է ՆԱՏՕ-ի իր գործընկերներին այս հարցի քննարկման համար, կարծես այդ մենք ենք խոցել իրենց ինքնաթիռը, ոչ թե իրենք` մերը»,-ասել է Պուտինը:
Ռուսական Սու-24 ռազմական ինքնաթիռի խոցման մասին կարևորագույն նորությունները ընթերցեք PAN-ի թարմացվող լուրերում: