ԱՄՆ նախպգահ Բարաք Օբաման ստորագրել է 2016 թ, ֆինանսական բյուջեի նախագիծը: Փաստաթուղթը չեղարկում է 1975 թվականից գործող նավթի արտահանման արգելքը:
Տարվա ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում նախագահը նախագիծը ստորագրելուց առաջ նշել է, որ «հիացած չէ» այդ հեռանկարով, հայտնում է Reuters-ը: «Սակայն սա բյուջե է, որը, իմ պնդմամբ, ներդրումներ է նախատեսում մեր բանակի և միջին դասի համար, առանց որևէ գաղափարական ուղղումի»,-ասել է Օբաման:
ԱՄՆ Սենատն ընդունեց բյուջեն մեծ ուշացումով` դեկտեմբերի 18-ին, այն կազմում է $1,1 տրլն և գործելու է մինչև 2016-ի սեպտեմբեր, հայտնում է Ռոսբալտը:
ԱՄՆ-ում արդյունահանվող հում նավթի արտահանման արգելքը սահմանվել է 1975-ին` էներգետիկ ճգնաժամի պայմաններում: Ճգնաժամն առաջացավ 1973-ին, երբ արաբական երկրները, այդ թվում նաև Եգիպտոսն ու Սիրիան հրաժարվեցին նավթ արտահանել այն երկրներ, որոնք սատարել էին Իսրայելին Դատաստանի օրվա պատերազմում: Արդյունքում մեկ տարում նավթի գինը աճեց 4 անգամ` $3 մինչև $12մեկ բարելի դիմաց:
Դեմոկրատ Ջեֆ Մերկլին համաձայն չէ արգելքի չեղարկմանը: Նա անվանեց դա «մեծ սխալ»: «Սա մեծ հաջողություն է մեծ նավթային ընկերությունների համար, որոնց համար ստիպված կլինեն վճարել ամերիկացի բանվորներն ու մեր մոլորակը»,-ասել է նա: