27 հունվարի 2016 - 17:42 AMT
Ռուսաստանի ԶՈւ հարավային ռազմական շրջանի (ՀՌՇ)՝ Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայանի ստորաբաժանումներում սկսվել են մարտական պատրաստության վարժանքներ: Վարժանքներին մասնակցում են Գյումրիի ռազմակայանի և Երևանի զինվորական կայազորների բոլոր ստորաբաժանումները:
Վարժանքներն անցնում են բարձրլեռնային «Կամհուդ» և «Ալագյազ» զորավարժարաններում: Լեռնային պայմաններում 30 կմ և 100 կմ տարածության վրա վարորդները կատարելու են էքստրեմալ վարելու նորմատիվները` պահպանելով անվտանգության բոլոր կանոնները: Զինծառայողները ստորաբաժանումների կազմում կվարժվեն ցամաքից և օդից հակառակորդի գրոհները կասեցնելու, ստորաբաժանումների փոխգործակցության կազմակերպման գործում:
Նյութատեխնիկական ապահովման ստորաբաժանումները կկատարեն նյութական միջոցների, սպառազինության բեռնման և տեղափոխման, ինչպես նաև շարքից դուրս եկած ռազմատեխնիկայի տարհանման և վերանորոգման առաջադրանքները:
Հաշվի առնելով խիստ կլիմայական պայմանները, վարժանքների անցկացման վայրերում կտեղակայվեն հատուկ կետեր, որտեղ զինծառայողները կկարողանան տաքանալ, նրանք նաև լրացուցիչ սնունդ կստանան` այդ թվում տաք թեյ: Հիվանդությունները կանխելու նպատակով զինծառայողները գտնվում են ռազմական բժիշկների մշտական հսկողության տակ: