1 ապրիլի 2016 - 15:54 AMT
Թուրքիայի քրդամետ Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության (ԺԴԿ) առաջնորդ Սալահադդին Դեմիրթաշին կարող են զրկել պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը Anadolu-ի վրա հղումով:
Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը դիմել է խորհրդարանին` Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության (ԺԴԿ) առաջնորդ Սալահադդին Դեմիրթաշին և մի շարք այլ պատգամավորների պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցով:
Անկարայում փետրվարի 17-ի ահաբեկչությունից հետո ԺԴԿ որոշ պատգամավորներ մասնակցել են մահապարտ ահաբեկչի թաղման արարողությանը, որը ՔԱԿ անդամ էր:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը պահանջել էր խորհրդարանից զրկել անձեռնմխելիությունից ընդդիմադիր ԺԴԿ պատգամավորներին:
2015-ի դեկտեմբերին Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն քննադատեց Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության քաղաքականությունն ու մեղադրեց նրա անդամներին ՔԱԿ-ի հետ կապեր ունենալու մեջ:
Սելահադդին Դեմիրթաշն ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ է: 2010-2014 թթ. նա գլխավորել է Խաղաղության և ժողովրդավարության կուսակցությունը, իսկ 2014-ի հունիսի 22-ից Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության համանախագահն է: Նա բազմիցս է քննադատել Թուրքիայի իշխանություններին: 2015-ի նոյեմբերին նրա դեմ մահափորձ կատարվեց` նրա մեքենան գնդակոծվեց Դիարբեքիրում, սակայն պատգամավորը չտուժեց: