ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան ապրիլի 3-ին հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար էդվարդ Նալբանդյանի և ՊՆ ղեկավար Սեյրան Օհանյանի հետ: Քննարկվել է իրավիճակի զարգացումը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում:
«Այսօր տեղի են ունեցել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նոր հեռախոսազրույցները ՀՀ ԱԳ նախարարի և ՊՆ ղեկավարի հետ, քննարկվել է իրավիճակի զարգացման դինամիկան հակամարտության գոտում»,- ասել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնտեդինովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նրա, ՀԱՊԿ-ը ուշադիր հետևում է իրավիճակին հակամարտութան գոտում՝ սպառիչ տեղեկատվություն ստանալով հայկական կողմից: Հայաստանը նախագահում է ՀԱՊԿ-ում 2015-ի սեպտեմբերից:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը ապրիլի 3-ին՝ ժամը 13:55-ին տեղեկացրել է, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ամբողջ երկայնքով իրավիճակը տակավին մնում է լարված: Առավել ուժգին բախումներ են տեղի ունենում մարտագծի հյուսիսարևելյան և հարավարևելյան ուղղություններում: ՊԲ ստորաբաժանումները Թալիշի ուղղությամբ հակառակորդին հասցնում են կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի մեծ կորուստներ:
Հաստատված տվյալներով այս հատվածում ադրբեջանական զինուժը կորցրել է 3 տանկ,ևս 2 տանկ և 1 ՀՄՄ հակառակորդն ապրիլի 3-ին կորցրել է հարավարևելյան ուղղությամբ: Ընդհանուր առմամբ երեկ և այսօր՝ ադրբեջանական բանակը կորցրել է 14 տանկ և 5-ից ավելի այլ զրահատեխնիկա, այդ թվում՝ հետևակի մարտական մեքենա (ՀՄՄ): Ղարաբաղյան բանակը տվել է 1 տանկի կորուստ:
Մարտագծի հարավարևելյան ուղղությամբ ևս ընթանում են դիրքային թեժ մարտեր:
Հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդն իր անզորությունը փորձում է պարտակել խաղաղ բնակիչների, մասնավորապես Մարտակերտ քաղաքի վրա ՄՄ-21 ("Գրադ") հրթիռահրետանային կայանքից և 152 միլիմետրանոց հրետանային միջոցներից իրականացվող արկակոծումներով:
Հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 2004-ին ծնված Վաղինակ Գրիգորյանը, ևս 2 երեխա վիրավորվել է: Ադրբեջանական զինուժը Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ ԲՄ-21 («Գրադ») կայանք է օգտագործել: Հայկական կողմն ունի 18 զոհ և մոտ 35 վիրավոր, ավելի ուշ տեղեկացրել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը: