29 ապրիլի 2016 - 18:01 AMT
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի զինված ուժերի կոմիտեի ավագ անդամ, կոնգրեսական Լորետա Սանչեսը կոչ է արել հետաքննել «Լիհիի օրենքի» խախտումը Ադրբեջանին սպառազինելու, ինչպես նաև ապրիլի 2-ին Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության մարդու իրավունքների խախտման փաստով, հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը:
ԱՄՆ «Լիհիի օրնեքն» արգելում է ԱՄՆ-ին օգնություն ցուցաբերել այն անձանց և խմբերին, որոնք կոպտորեն և սիստեմատիկաբար խախտում են մարդու իրավունքները:
Ապրիլի 28-ին Ներկայացուցիչների պալատում ունեցած իր ելույթում կոնգրեսականը նշել է, որ հավաստի ապացույցներ է ստացել, որոնք հաստատում են ադրբեջանցի զինվորականների կողմից մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտման փաստերը:
«Ես կարծում եմ, որ ԱՄՆ-ն պետք է հետաքննություն սկսի ադրբեջանական բանակի կողմից «Լիհի օրենքը» խախտելու փաստերով»,-ասել է կոնգրեսականը:
Կոնգրեսականը հավելել է, որ փաստերի հետաքnնությամբ պետք է զբաղվեն ԱՄՆ պաշտպանության նախարարն ու պետքարտուղարը:
Սանչեսը նաև խստորեն դատապարտել է մարդու իրավունքների վիճակն Ադրբեջանում` ուշադրություն հրավիրելով նաև Ալիևի կողմից Ռամիլ Սաֆարովի ներման փասին, որը կացնահարել է քնած հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին ՆԱՏՕ-ի անգլերեն լեզվի դասընթացների ժամանակ` Բուդապեշտում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Իլինոյս նահանգից սենատոր, Հանրապետական կուսակցության անդամ Մարք Քըրքը կոչ է արել Օբամայի վարչակազմին պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վերջին բռնությունների համար:
Քըրքը նաև կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային և պետքարտուղարությանն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին պատասխանատվության ենթարկել բռնության համար և աջակցել կոնգրեսականներ Էդ Ռոյսի և Էլիոթ Էնգելի ներկայացրած՝ խաղաղությանն ուղղված քայլերի իրականացմանը։ Դրանք ներառում են շփման գծից դիպուկահարներին հեռացնելու, այդ հատվածում ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի մշտադիտարկողների ներկայությունն ավելացնելու, ինչպես նաև կրակի արձակման վայրը որոշող հատուկ համակարգեր տեղադրելու առաջարկներ։
Ամերիկացի կոնգրեսական Լինդա Սանչեսը ևս դատապարտել է Ադրբեջանի ագրեսիան ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղի ու կոչ արել այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևին հարգել հրադադարը: