21 հուլիսի 2016 - 12:57 AMT
Ավստրիան կանչել է Թուրքիայի դեպանին ԱԳՆ երկրում հօգուտ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի տեղի ունեցած ցույցերից հետո: Այդ մասին հայտնել է Ավստրիայի ԱԳ նախարար Սեբաստիան Կուրցը, հայտնում է ՌԲԿ-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Նա պատմել է, որ դեսպանին առաջարկվել է պարզաբանել` արդյոք թուրքական իշխանություններն են հորդորել հազարավոր մարդկանց Ավստրիայում դուրս գալ փողոց վերջին օրերին` սատարելով Էրդողանին պետական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո:
«Մենք ապացույցներ ունենք, որ «հօգուտ» Էրդողանի ցույցերը, որոնք կազմակերպվել էին Վիեննայում, նախաձեռնվել են անմիջապես Թուրքիայից»,-ասել է նախարարը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Anadolu գործակալությունը, հազարավոր մարդիկ Եվրոպայում, Ամերիկայում, Աֆրիկայում, Մերձավոր Արևելքում և Ասիայում դուրս են եկել փողոց` բողոքելով Թուրքիայում պետական հեղաշրջման դեմ: Հայտարարեվլ էր, որ Վիեննայում ակցիային մասնակցել է մոտ 6.000 մարդ: