22 հուլիսի 2016 - 14:00 AMT
2015-ի նոյեմբերին ռուսական Սու-24-ը Սիրիայի երկնքում խոցած թուրք օդաչուն ինքնուրույն է նման որոշում կայացրել: Այդպիսի հայտարարություն է արել Թուրքիայի իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցության փոխնախագահ, խորհրդարանի պատգամավոր Յասին Աքթայը Sputnik գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Նա հստակեցրել է, որ որոշում կայացնելիս, ղեկավարվել է ուժի կիրառման կանոններով, սակայն կարող էր թույլ տալ իրեն չխոցել ինքնաթիռը, որը կարճ ժամանակով հատել էր օդային տարածքը և մտադիր էր հեռանալ, գրում է Lenta.ru-ն: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի իշխանությունները ձերբակալել են 2015-ի նոյեմբերին ռուսական Սու-24 կործանիչը խոցած օդաչուներին: Ըստ Անկարայի, օդաչուները մասնակցել են հուլիսի լույս 16-ի գիշերը Թուրքիայում տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման փորձին: Օդաչուները 2-ն են: Զինված ապստամբության հրահրողները համարվում են զինված ուժերի ներկայացուցիչները: