29 օգոստոսի 2016 - 15:17 AMT
ԱՄՆ ծանր ռազմատեխնիկայի խմբաքանակ է ուղարկվել Վրաստան` ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո անցնող Agile Spirit ամենամյա համատեղ զորավարժությանը մասնակցելու նպատակով:
Բուլղարիայի Նովո Սելոյից ամբողջ ռազմատեխնիկան հաջողությամբ բեռնվել է երկաթուղային տրանսպորտի վրա և տեղափոխվել նավահանգիստ: Այնտեղից «Համմերները», 7-տոննայանոց ռազմական բեռնատարները, դեսանտային մեքենաներն ու հրետանային սարքերը Սև ծովով կտեղափոխվեն Վրաստան:
Այս գործողությունը կոչված է ցույց տալու, որ ՆԱՏՕ-ն կարող է արագ կազմակերպել, բեռնել և տեղափոխել ռազմատեխնիկան Եվրոպայի ցանկացած երկիր:
Զորավարժությանը կմասնակցեն Վրաստանի, ԱՄՆ, Բուլղարիայի, Ռումինիայի, Լատվիայի, Թուրքիայի և Ուկրաինայի ԶՈւ ներկայացուցիչները:
Ավելի վաղ Վրաստանի ՊՆ-ն հայտնել էր, որ զորավարժությունները կանցնեն Վազիանիում` Թբիլիսիից ոչ հեռու, և Օրփոլոյում:
Agile Spirit ամենամյա զորավարժությունն անցկացվում է 2011-ից: Դրանք ԱՄՆ և ՆԱՏՕ-ի Վրաստանի համագործակցության բաղադրիչներն են, որի շրջանակում Վրաստանի ԶՈւ մարտիկները պատրաստություն են անցնում միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելու համար:
Մինչ 2015-ը Agile Spirit-ը վրաց-ամերիկյան զորավարժություն էր: Սակայն, 2015-ից միացան նաև 20-ական զինծառայող Բուլղարիայից, Ռումինիայից, Լիտվայից և Լատվիայից: