28 սեպտեմբերի 2016 - 11:35 AMT
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին հայտարարել է, որ եթե կրկին գա իշխանության, կառաջարկի Մեծ Բրիտանիային վերադառնալ ԵՄ նոր պայմաններով, գրում է Financial Times-ը:
Փարիզում առաջատար գործարարների հետ հանդիպման ժամանակ Սարկոզին հայտարարել է, որ 2017-ին ընտրություններում հաղթելու դեպքում հաջորդ իսկ օրը կմեկնի Բեռլին` ԵՄ նոր համաձայնության նախագծով, ստանալու համար Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի աջակցությունը, իսկ մեկ օր անց` մայիսի 8-ին, կմեկնի Լոնդոն:
«Ես կասեմ բրիտանացիներին, որ այո` դուք դուրս եք եկել ԵՄ-ից, սակայն մենք հիմա նոր համաձայնագիր ենք քննարկում, ուստի դուք նորից քվեարկելու շանս ունեք: Սակայն այս անգամ խոսքը ոչ թե հին Եվրոպայի մասին է, այլ նոր: Ուզո՞ւմ եք մնալ: Եթե այո, ապա ավելի լավ: Որովհետև ես չեմ կարող ընդունել Եվրոպայում մեծությամբ երկրորդ տնտեսության կորուստն այն պարագայում, երբ մենք բանակցում ենք Թուրքիայի հետ ԵՄ-ին նրա անդամակցության շուրջ: Եթե ոչ` ուրեմն ոչ: Կամ մնում եք, կամ` հեռանում»,-ասել է Սարկոզին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նշվում է, որ Սարկոզիի առաջարկը կարող է մեծ դժվարությունների բախվել, քանի որ Բեռլինը չի ցանկանում վերանայել ԵՄ համակարգը, ինչպես նաև Գերմանիայում 2017-ին կայանալիք ընտրությունների պատճառով: Սակայն բուն գաղափարն ընդգծում է ԵՄ երկու խոշորագույն երկրների դիրքորոշման փոփոխականությունը Brexit-ի հարցում կարևոր ընտրությունների շեմին: