14 հոկտեմբերի 2016 - 16:59 AMT
ՌԴ նախագահ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կարող է քննարկել Թուրքիայում ՀՕՊ համակարգերի տեղակայման հարցը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Այդ ոլորտում համագործակցության հետ կապված հարցերը Պուտինի և Էրդողանի հանդիպումների օրակարգում են: Հիշատակվել են ՀՕՊ տարբեր համակարգեր, որոնց առաքումը Թուրքիա տարբեր վարիացիաներով ՌԴ-ն կարող է քննարկել, թուրքական կողմի ցանկության դեպքում: Դա զուտ կոմերցիոն հարց է, համագործակցության շատ զգայուն ոլորտ»,-ասել է Պեսկովն` անդրադառնալով այն դիտարկմանը, որ ըստ թուրքական կողմի հայտարարությունների Ստամբուլում Էրդողանի հետ Պուտինի հանդիպմանը քննարկվել է թուրքական ազգային ՀՕՊ համակարգի ստեղծմանը Ռուսաստանի հնարավոր մասնակցության հարցը:
Ավելի վաղ ՀԱՊԿ-ում ՌԴ լիազոր ներկայացուցիչ, հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Վիկտոր Վասիլևը հայտարարել էր, որ Մինչև 2025թ. ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության ռազմավարության մեջ կարտացոլվի ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հակահրթիռային և հակաօդային պաշտպանության թեման: «Մենք տեսնում ենք, որ այդպիսի քայլերը կրում են միակողմանի բնույթ, որ. ՆԱՏՕ-ի երկրներն, ու առաջին հերթին ԱՄՆ-ն, հարկ չեն համարում մեզ հետ այդ հարցը համաձայնեցնելու և ավելացնում են ԱՄՆ և ՆԱՏՕ-ի ՀՀՊ համակարգերը ՌԴ սահմաններին և ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում»: