7 փետրվարի 2017 - 14:46 AMT
Բելառուսի Գերագույն դատարանն ուժի մեջ է թողել Մինսկում ձերբակալված հայտնի ռուսաստանցի բլոգեր, ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջանին արտահանձնելու որոշումը:
Այսպիսով Լապշինին Բաքվին արտահանձնելու որոշումը ուժի մեջ է մտել, քանի որ Բելառուսի Գերագույն դատարանը վերջին ատյանն էր, որտեղ կարելի էր բողոքարկել այդ երկրի Գլխավոր դատախազության որոշումը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Գերագույն դատարանը Լապշինի բողոքարկման դիմումը քննել է փակ ռեժիմով, նրա բացակայությամբ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Մինսկում ձերբակալված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի կինը դիմել է Բելառուսի իշխանություններին իր ամուսնուն լրացուցիչ պաշտպանություն շնորհելու խնդրանքով:
Մոսկվան դեմ է բլոգեր Անդրեյ Լապշինին Ադրբեջանին արտահանձնելու որոշմանը՝ պնդելով երրորդ երկրներին Ռուսաստանի քաղաքացիների արտահանձնման անթույլատրելիության հարցում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան: