14 մարտի 2017 - 12:00 AMT
Ադրբեջանի իշխանութուններն արձագանքել են ռոսական «ՏՎ Ցենտր» հեռուստաալիքի հաղորդավար հայազգի Ռոման Բաբայանի և Մերձավոր արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն, ՌԴ Դումայի նախկին պատգամավոր Սեմյոն Բաղդասարովի Արցախ կատարած այցին` խոստանալով «միջոցներ ձեռնարկել» նրանց դեմ։
Ինչպես տեղեկացրել են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, հղում անելով Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակին, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կուսումնասիրի ԶԼՄ-ների հրապարակումները և «միջոցներ կձեռնարկի՝ անկախ այցելուի անձից և զբաղեցրած պաշտոնից: Եվ Ռոման Բաբայանը բացառություն չէ», հայտնում է Sputnik-Արմենիան:
Սեմյոն Բաղդասարովը և Ռոման Բաբայանն այցելելն են Արցախ, և նրանց այցի կադրերն հայտնվել են համացանցում։ Սա Բաքվում ծնված Բաբայանի Արցախ առաջին այցն է, բայց նա խոսք է տվել վերադառնալ և նշել է, որ ԼՂՀ կոնֆլիկտը լուծում չի ստանում Բաքվի բռնած դիրքի պատճառով։
«Նրանց ասած՝ Արցախի ինքնավարությունն Ադրեբեջանի կազմում, իրատեսական չէ»,-ասել է Բաբայանը:
Ավելի վաղ, ոգևորվելով ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապիշինի արտահանձնման փաստով, Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել և քննություն է սկսել Լեռնային Ղարաբաղում «ապօրինի տնտեսական գործունեության» փաստով: Մինչդեռ, ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԼՂՀ տարածքում հնագիտական պեղումներ իրականացնող արտասահմանյան և ՀՀ մի խումբ գիտաշխատողների նկատմամբ միջազգային հետախուզում չի կարող իրականացվել: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ոստիկանությունը՝ Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղարությանը հղումով: 2017թ. մարտի 1-ին Ադրբեջանում Ինտերպոլի ԱԿԲ-ի կողմից շրջաբերական էր ստացվել, հասցեագրված Ինտերպոլի անդամ-երկրներին, 2016թ.-ին ԼՂՀ տարածքում հնագիտական պեղումներ իրականացնող արտասահմանյան և ՀՀ մի խումբ գիտաշխատողների նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու մասին: