Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը Թուրքիայի 4 քաղաքացու հետախուզում է հայտարարել, որոնք այցելել էին Լեռնային Ղարաբաղ:
Ըստ դատախազության հայտարարության, Թուրքիայի քաղաքացիներ Ուֆուկ Ուրասը, Ալի Բայրամօղլուն, Սաիդ Չաքինօղլուն և Էրոլ Քաթիրչօղլուն սեպտեմբերի 22-ին այցելել են Լեռնային Ղարաբաղ Հայաստանի տարածքով, գրում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը»:
Գլխավոր դատախազությունը սեպտեմբերի 28-ին քրեական գործ է հարուցել Ադրբեջանի ՔՕ 318.2 հոդվածով` Ադրբեջանի սահմանի ապօրինի հատում:
«Կա դատարանի որոշում այդ թուրք քաղաքացիների հանդեպ որպես խափանման միջոց կալանքը ընտրելու մասին: Այդ նպատակով բոլոր 4-ի միջազգային հետախուզում է հայտարարվել: Քաղաքացիների հանդեպ քննչական գործողություններ իրականացնելու նպատակով Ադրբեջանը համապատասխան հարցումով դիմել է Թուրքիայի իրավապահ մարմիններին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Բաքվի սև ցուցակը համալրվել է 3 նոր անունով՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Դևիդ Վալադաոյի, Ֆրենկ Փալոունի և Թուլիս Գեբըրդի անուններով: Թվարկված կոնգրեսականներն ընդգրկվել են անցանկալի անձանց ցուցակում: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության մամուլի ծառայության պետ Հիքմեթ Հաջիևը: