12 դեկտեմբերի 2017 - 10:59 AMT
Կիևի դատարանն ազատության մեջ է թողել Վրաստանի նախկին նախագահ և Օդեսայի շրջանի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլիին: Դատավոր Լարիսա Ցոկոլն այդպիսով մերժել է դատախազության միջնորդությունը տնային կալանքի մասին:
Մեղադրող կողմը Սահակաշվիլիի համար 2 ամիս շուրջօրյա տնային կալանք էր պահանջում: Դատախազությունը բողոքարկելու է որոշումը, դա կարող է արվել 5 օրվա ընթացքում:
Սահակաշվիլին ազատ է արձակվել Գերագույն ռադայի պատգամավորների երաշխավորությամբ՝ նիստի ժամանակ 10 պատգամավոր պատրաստակամություն է հայտնել որպես երաշխավոր հանդես գալու Վրաստանի նախկին նախագահի գործով, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Նիստի սկզբում Սահակաշվիլիի փաստաբանները միջնորդել են, որ նրան ազատեն այսպես կոչված ակվարիումից՝ մեղադրյալների համար նախատեսված ապակեպատ տարածքից: Դա առարկություն չի առաջացրել դատախազների կողմից և պաշտպանության միջնորդությունը բավարարվել է:
Սահակաշվիլին դատարանի դահլիճում հայտարարել է, որ իրեն ռազմագերի է համարում, իսկ տնային կալանքն անվանել է քաղաքական գործունեությունից իրեն հեռացնելու փորձ:
Ի թիվս այլ պատգամավորների Սահակաշվիլիին սատարելու էր եկել նաև Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն:
Դեկտեմբերի 8-ի ուշ երեկոյան հայտնի դարձավ, որ իրավապահները ձերբակալել են Սահակաշվիլիին և տեղափոել Ուկրաինայի ԱԽ ժամանակավոր մեկուսարան:«Սահակաշվիլին հայտարարել է անժամկետ հացադուլի մասին, նաև հրաժարվում է պարտադրողական կերակրումից: Եթե նա կալանավորվի 60 օրով, ապա խիստ հացադուլի մեջ կլինի»,-ասել էր փաստաբանը,