6 ապրիլի 2018 - 14:51 AMT
Ֆրանսիայի հարավում 53-ամյա տղամարդը ողջ է մնացել սրտի 18-ժամյա կանգից հետո հիպոտերմիայի՝ մարմնի ջերմաստիճանի նվազման, շնորհիվ: Այդ մասին հայտնել է Frnace info-ն:
Պատահարը տեղի է ունեցել ֆրանսիական Օրբ գետի ափին՝ տղամարդը գնում էր այցելության եղբորը, սակայն չի հասել տեղ: Ընտանիքը դուրս է եկել որոնումների և գտել է նրան գետի ափին առանց գիտակցության՝ սրտի կանգով: Մարմնի ջերմաստիճանը 22 էր: Բեզյե քաղաքի հիվանդանոցի բժիշկները տուժածին սրտի ուղիղ մերսում են արել, հետո տղամարդուն տեղափոխել են Մոնպելյեի հիվանդանոց: Նրա սիրտը սկսել է աշխատել միայն 18 ժամ անց, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ բժիշկների, տղամարդը ողջ է մնացել մարմնի ցածր ջերմաստիճանի շնորհիվ: «Հիպոտերմիան դանդաղեցնում է օրգանիզմի աշխատանքը և դա կանխում է հիվանդության հետևանքները: Դա յուրօրինակ սառեցում է»,-պարզաբանել է շտապ օգնության մասնագետը:
«Երբ մարդն, օրինակ, գետն է ընկնում, մարմինը շատ շուտ սառչում է և բժիշկները կարող են փորձել վերակենդանացնել նրան շատ դանդաղ տաքացնելով: Կարելի է հուսալ, որ հիվանդը կվերականգնվի շատ փորք բարդություններով կամ առանց դրա: Սակայն, ողջ մնալ սրտի 18-ժամյա կանգից հետո իրոք զարմանալի է»,-ասել է բժիշկը՝ հիշեցնելով, սակայն, որ նման դեպքեր եղել են ինչպես Ֆրանսիայում, այնպես էլ այլ երկրներում: