22 փետրվարի 2019 - 12:07 AMT
2019-ի հունվարին՝ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից 9 ամիս անց, Հայաստանում ծնելիությունն աճել է:
Սարգսյանը հրաժարական է տվել 2018 թվականի ապրիլի 23-ին:
PanARMENIAN.Net-ի հարցմանն ի պատասխան առողջապահության նախարարությունից հայտնել են, որ 2018-ի հունվարին ծնվել է 2909 երեխա, իսկ ընթացիկ տարվա հունվարին՝ 2975, ինչը 2.26%-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից:
Ընդ որում, ՀՀ-ում տարիներ ի վեր ծնելիության ցուցանիշն անկման մեջ է եղել:
Մասնավորապես, 2016-ի հունվարին ծնելիության անկում էր գրանցվել, նվազումը շարունակվել է մինչև 2018-ի հունվարը ներառյալ. 2016-ի հունվարին ծնվել է 3225 երեխա, 2017-ին այդ թիվը նվազել է՝ հասնելով 3042 երեխայի: