21 մայիսի 2019 - 15:40 AMT
Forbes-ը հրապարակել է մինչև 30 տարեկան («30-ից՝ 30») ամենահեռանկարային ռուսաստանցիների վարկանիշը: Ցուցակում ընդգրկվել է նաև ֆիզիկայի ոլորտում հետազոտությունների հեղինակ Ելիզավետա Մելիք-Հայկազյանը: Նա ներառվել է «Գիտություն և տեխնոլոգիա» անվանակարգում:
Ինչպես նշում է պարբերականը, 27-ամյա Ելիզավետան ավարտել է Մոսկվայի պետական համալսարանի ֆիզիկայի բաժինը:
«Գիտնականների միջազգային խմբի կազմում նա աշխատում է արևային մարտկոցների և լուսադիոդների համար նոր նյութերի մշակման վրա: Սպեկտրագրության նոր մեթոդին նվիրված հոդվածը թիմը հրապարակել է հեղինակավոր Scientific Reports ամսագրում՝ գիտնականների մշակումը զգալիորեն էժան է այդ ոլորտում օգտագործվողներից: Մելիք-Հայկազյանը ստացել է Սինգապուրի Գիտության, տեխնոլոգիաների և հետազոտությունների SIPGA կրթաթոշակ»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
Ընդհանուր առմամբ ներկայացված է 30 ռուսաստանցի ամենատարբեր անվանակարգերում՝ «Ձեռներեցներ», «Ֆինանսներ և ներդրումներ», «Կառավարում», «Սպորտ և կիբերսպորտ», »Գիտություն և տեխնոլոգիա», «Արվեստ», «Երաժշտություն և կինո» և այլ: