30 ապրիլի 2020 - 16:22 AMT
Կորոնավիրուսի համավարակի բռնկումից ի վեր առաջին անգամ Հարավային Կորեայում կորոնավիրուսով վարակի նոր դեպք երկրի ներսում չի գրանցվել։ Հայտնաբերված 4 նոր դեպքը բերովի են և ի հայտ են եկել արդեն կարանտինում գտնվող մարդկանց մոտ։
Վարակվածների ընդհանուր թիվը երկրում հասել է 10,765-ի։ Ապաքինվել է 9059 մարդ, մահացել՝ 247, հայտնել է Առողջապահության նախարարությանը կից Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման կենտրոնը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Արդեն մոտ մեկ շաբաթ է՝ Հարավային Կորեայում օրական մոտ 10 նոր դեպք էր գրանցվում։ Ապրիլի 24-ին այդ ցուցանիշը նվազել էր մինչև 6-ը։
Նոր դեպքերի նվազման հետ կապված իշխանությունները մինչև մայիսի 5-ը երկարացրել են սոցիալական հեռավորության պահպանման ռեժիմի մեղմ տարբերակը։ Բացվել են զբոսայգիները, թույլատրվել է սպորտային, կրոնական, զվարճանքի հաստատությունների սահմանափակ գործունեությունը։ Քաղաքացիներին շարունակում են հորդորել հեռու մնալ մարդկային կուտակումներից և պահպանել կանխարգելման բոլոր կանոնները։