25 օգոստոսի 2020 - 14:17 AMT
Yandex ընկերությունը սկսել է տարհանել Բելառուսում գտնվող իր գրասենյակի աշխատակիցներին՝ մի մասը լքել է երկիրը, մյուսներին տարհանել են Մինսկից արվարձաններ։ Այդ մասին գրում է The Bell-ն իրազեկ 2 աղբյուրի հղումով։
Օգոստոսի 13-ին Yandex-ի և Uber-ի Մինսկի գրասենյակներ էին այցելել դիմակավորված իրավապահներ։ Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության աշխատակիցները խուզարկություններ են անցկացրել. հայտնի չէ, թե ինչ էին որոնում։
Մինսկի գրասենյակում մոտ 300 մարդ է աշխատում։ Գրասենյակն արդեն մի քանի ամիս փակ է այցելությունների համար, աշխատակիցները հեռավար են աշխատում, ոմանք մեկնել են քաղաքից։
The Bell-ի աղբյուրը պատմել է, որ «բելառուսական գրասենյակի խնդիրը» լուծելու համար» հատուկ օպերատիվ շտաբ է գործում, որն օգնում է լուծել տեղի աշխատակիցների անվտանգության հարցերն ու անհրաժեշտության դեպքում իրավաբանական օգնություն ցուցաբերում։
Օգոստոսի 9-ի ընտրությունների ավարտից հետո երկրում հակակառավարական ցույցեր են, որոնք ուղեկցվում են ոստիկանության կողմից ուժի կիրառմամբ և մեծաթիվ ձերբակալություններով։ Ընդդիմությունը պնդում է, որ գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի նախաձեռնությամբ ընտրությունների արդյունքները կեղծվել են: Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ նա հավաքել է ձայների 80.1%-ը, իսկ նրա հիմնական հակառակորդ Սվետլանա Տիխանովսկայան՝ 10.1%։