12 հոկտեմբերի 2020 - 18:21 AMT
Քարոզչության մասնագետ, պատմաբան, գիտնական Նոամ Չոմսկին անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմին՝ նշելով, որ Թուրքիայի առաջնորդը փորձում է ստեղծել Օսմանյան խալիֆայություն, իսկ Իսրայելին միայն հետաքրքրում է զենքի վաճառքը, ոչ դրանց զոհերը։
Չոմսկու խոսքով՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հիմնականում փորձում է Օսմանյան խալիֆայության նման մի բան ստեղծել, դառնալ գերագույն առաջնորդ, խալիֆ, իր կշիռը տարածել ամենուր՝ միաժամանակ ոչնչացնելով Թուրքիայում ժողովրդավարության մնացորդները։ Իսկ Իսրայելը հետաքրքրված է միայն զենքի վաճառքով, զենք կվաճառի բոլորին՝ անկախ նրանից, թե ում կսպանեն դրանով․ դա Իսրայելի տնտեսության հիմքն է։
The Armenian Weekly-ի փոխանցմամբ՝ ըստ Չոմսկու՝ իրական ճգնաժամը հասունացել է, երբ Ադրբեջանը թուրքերի աջակցությամբ զինվում էր իսրայելական զենքով։ Ըստ նրա՝ սա միջազգային սրացում է՝ տարօրինակ հարաբերություններով, երկու կողմում էլ Ռուսաստանն է, Իրանն էլ սատարում է Հայաստանին։
«Շատ ուժեր են ներգրավված, և կարող ենք հուսալ, որ միջազգային ջանքեր կներդրվեն, որպեսզի մեղմեն ագրեսիան, քանի դեռ այն չի վերածվել միջազգային պատերազմի»,- ասել է նա։