26 հոկտեմբերի 2020 - 11:34 AMT
Ռուսաստանը համամիտ չէ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու հնարավորության դիրքորոշմանը: Այդ մասին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է Աթենքի մակեդոնական լրատվական գործակալությանը (AMNA) հարցազրույցում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Լավրովը հավելել է նաև, որ Մոսկվան կոչ է անում Թուրքիային իր ազդեցությունն օգտագործել Լեռնային Ղարաբաղում կրակի դադարեցման և բովանդակային բանակցությունների մեկնարկի համար։
«Լեռնային Ղարաբաղի առումով Ռուսաստանի և Թուրքիայի ներգրավվածության բնույթն ունի իր նրբությունները: Չենք թաքցնում, որ մենք չենք աջակցում այդ խնդրի ռազմական լուծման հնարավորության վերաբերյալ (Թուրքիայի,- խմբ.) դիրքորոշմանը: Բարեկամ և եղբայրական համարելով թե հայ, թե ադրբեջանցի ժողովուրդներին՝ մենք չենք կարող կիսել նման մղումները»,- ասել է ՌԴ նախարարը։
«Ռուսաստանն ու Թուրքիան աշխատում են լարվածության օջախներում հակամարտությունների (ԼՂ-ում, Սիրիայում և Լիբիայում) կարգավորման ուղղությամբ: Գաղտնիք չէ, որ օբյեկտիվ պատճառներով մեր մոտեցումները մի շարք վիճահարույց տարածաշրջանային հարցերում կարող են էապես տարբերվել»,- ասել է Լավրովը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է Մոսկվան գնահատում Թուրքիայի ներգրավվածությունը ԼՂ, Սիրիայի և Լիբիայի հակամարտություններում:
Լավրովը հիշեցրել է, որ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահները հանդես են գալիս բացառապես քաղաքական կարգավորման օգտին: Նախարարը նշել է նաև, որ հենց այդ համանախագահների եռյակն է միջնորդության համընդհանուր ճանաչված ձևաչափը: