11 նոյեմբերի 2020 - 10:38 AMT
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան Իվ Լը Դրինն ասել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է շարունակեն բանակցությունները` պարզելու համար Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը։
«Բացի հայտարարված հրադադարի պայմանագրից, դեռ անհրաժեշտ է հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորման շուրջ երկու կողմի բանակցությունների վերսկսումը: Ֆրանսիան լիովին կկատարի իր դերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում` բանակցությունների վերսկսման համար։ Այդ բանակցությունները պետք է րոպե առաջ սկսվեն։ Պետք է որոշել Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը», - ասվում է նախարարի հայտարարության մեջ, գրում է Sputnik Արմենիան։
Լե Դրիանն ասել է նաև, որ բանակցությունների արդյունքում պետք է թույլատրվի մարդկանց, որոնք տեղահանվել են վերջին շաբաթներին, վերադառնալ։
«Ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանը խստորեն կկատարի ստանձնած պարտավորությունները և անհապաղ կդադարեցնի հարձակողական գործողությունները: Այս կապակցությամբ մենք Թուրքիային կոչ ենք անում որևէ գործողություն չձեռնարկել այդ գերակա նպատակի դեմ»,– ասել է Դրիանը։