9 մարտի 2021 - 11:35 AMT
Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը Կուբայի իր պաշտոնակից Բռունո Ռոդրիգես Պարիլյայի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքեր է փոխանակել ինտեգրացիոն գործընթացների, մասնավորապես՝ ԵԱՏՄ շրջանակում գործակցության հեռանկարների շուրջ:
Այվազյանը կարևորել է ԵԱՏՄ արտաքին տնտեսական հարաբերությունների աշխարհագրական սահմանների ընդլայնումը։ Նախարարները վստահ են, որ դիտորդ պետության կարգավիճակը հնարավորություն կտա Կուբային առավել արդյունավետ փոխգործակցել ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ, մասնավորապես արդյունաբերության, առողջապահության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության ոլորտներում։
ԱԳՆ-ից նշում են, որ երկուստեք ընդգծվել է հայ-կուբական քաղաքական երկխոսության ակտիվացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում փոխգործակցության ամրապնդման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամությունը: