30 մարտի 2009 - 16:50 AMT
Հասունացավ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման պահը, Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԳԱԱ արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը: «Ըստ իս, Երեւանի ու Անկարայի միջեւ հարաբերությունների հաստատումը գործարք չէ: Տեղի կունենա արդյոք հարաբերությունների կարգավորում եւ կբացվի արդյոք սահմանը մոտակա ամիսներին թե ոչ, սա արդեն քաղաքական կոնյուկտուրա է»,-նշել է հայ արեւելագետը: Ըստ Ռ.Սաֆրաստյանի, Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ալի Բաբաջանի այցը Երեւան ՍԾՏՀ ԱԳՆԽ գագաթնաժողովի շրջանակներում դրական ազդեցություն կունենա երկկողմ հարաբերությունների հաստատման վրա: «Վերջնական որոշումը Թուրքիան պետք է կայացնի: Կարծում եմ, որ այդ որոշման մասին մենք կիմանանք կամ ապրիլի վերջում, կամ մայիսի սկզբին` ԱՄՆ-ի հայ համայնքին ապրիլի 24-ին ուղղված ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ուղերձից: Համոզված եմ, որ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն արդեն իսկ մի քանի սցենար է մշակել, որոնցով կառաջնորդվի Անկարան ապրիլի 24-ից հետո»,-ընդգծել է պրոֆեսորը:
Ինչպես նշել է Ռուբեն Սաֆրաստյանը, Հայաստանի դիրքորոշումը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատման հարցում մնում է նույնը` սահմանի բացում եւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում առանց նախնական պայմանների: «Թուրքական կողմը ձգտում է զիջումներ կորզել Հայաստանից, սակայն Երեւանը չի գնա դրան, քանի որ զիջելու բան չունի: Չի բացառվում, որ որոշակի զիջումների կարող է գնալ Անկարան Երեւանի հետ հարաբերություններում: Պետք է սպասել հոկտեմբերին Թուրքիայում կայանալիք նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Աբդուլլահ Գյուլի հանդիպմանը: Այդ հանդիպումը նոր արդյունքներ կբերի հայ-թուրքական հարաբերություններում»,-ասել է արեւելագետը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական սահմանի բացմանը` Ռուբեն Սաֆրաստյանն ընդգծեց, որ առաջին հերթին դա կանդրադառնա Հայաստանի ու Թուրքիայի տնտեսական հարաբերությունների վրա: «Հնարավոր է նաեւ երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացում մշակույթի ոլորտում, սակայն համագործակցության մասին այլ ոլորտներում դեռեւս վաղ է խոսել»,-ասել է պրոֆեսորը: