4 մայիսի 2009 - 19:28 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանդիպել է տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանին եւ «Հարավ-կովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Շեւկեթ Շայդուլինին, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հանրապետության երկաթգծային տրանսպորտի զարգացման հարցերը: Շեւկեթ Շայդուլինը հրապարակել է 2009-ի առաջին եռամսյակի արդյունքները, ինչպես նաեւ ներկայացվել են «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի վերջերս կայացած Տնօրենների խորհրդի հիմնական դրույթները` 2009-ի ներդրումային ծրագիրը, սակագնային քաղաքականությունը, տարածաշրջանային սոցիալական քաղաքականությունը եւ այլն:
Խոսելով հակաճգնաժամային միջոցների մասին, որոնք կիրառվում են ընկերության կողմից, Շ. Շայդուլինը մանրամասնորեն կանգ առավ Հայաստանի տարածքում տրանսպորտային մեքենաշինության զարգացման վրա:
Կողմերը նաեւ քննարկել են Վանաձոր-Ֆիալետովո երկաթգծի շինարարության նախագիծը, որը, համաձայն Կոնցեսսիոն պայմանագրի, իրականացվում է Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքների լիովին վերականգնման շրջանակներում:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն համարվում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100 տոկոսանոց դուստր ձեռնարկությունը: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն փոխանցվել է «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի կոնցեսսիոն կառավարմանը` համաձայն 2008-ի փետրվարի 13-ին ստորագրված Կոնցեսսիոն պայմանագրի: Կոնցեսսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի եւս 10 տարի երկարաձգման իրավունքով: