8 հուլիսի 2009 - 11:40 AMT
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյաննայսօր ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության մի խումբ գործարարների, ովքեր Հայաստանում են գտնվում հայ-բելառուսական առեւտրատնտեսական կապերի խորացման եւ համագործակցության ընդլայնման նպատակով, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Հանդիպման սկզբում, ողջունելով հյուրերին, ՀՀ վարչապետը նշել է, որ երկկողմ համագործակցության ծավալները դեռեւս բավարար չեն, եւ բելառուս գործարարների այցը Հայաստան նոր թափ կհաղորդի փոխշահավետ կապերի զարգացմանը:
Զրույցի ընթացքում քննարկվելեն գյուղատնտեսական արտադրանքի, մասնավորապես, կաթնամթերքի վերամշակման տեխնոլոգիաների կիրառման, փորձի փոխանակման եւ բելառուսական ներդրումների իրականացման վերաբերյալ հարցեր:
Բելառուս գործարարները, ովքեր ներկայացնում են սննդամթերք արտադրող խոշորագույն ձեռնարկություններ, շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ վարչապետին համագործակցության բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար եւ վստահեցրել, որ փոխգործակցությունը կլինի արդյունավետ:
Քննարկվել էնաեւ Հայաստանում Բելառուսական առեւտրի տան ստեղծման հարցը, որը հնարավորություն կընձեռի բելառուսական ապրանքների ողջ տեսականին ներկայացնել հայկական շուկայում: