13 հուլիսի 2009 - 22:53 AMT
«Հայերի ընտրությունը» կուսակցության նախաձեռնող խումբը «մադրիդյան սկզբունքների» հրապարակման ու ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի կողմից դրանք դրական գնահատելու լույսի ներքո, հայտարարություն է տարածել, որտեղ նշում է, որ ՀՀ նախագահի նախաձեռնությունները ղարաբաղյան հարցի լուծման ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ խարխլում են Հայաստանի ազգային անվտանգության հիքմերը:
Նախաձեռնող խմբի հայտարարության մեջ ասվում է, որ «մադրիդյան սկզբունքներն» անընդունելի են ինչպես առանձին, այնպես էլ` ամբողջական տեսքով:
«Մադրիդյան սկզբունքների» բաղկացուցիչ մասերից յուրաքանչյուրի իրականացումը անհապաղ կհանգեցնի այժմյան ռազմաքաղաքական անվտանգության համակարգի փլուզմանը, ինչը հրադադարի պահպանման միակ երաշխիքն է, կապաինետգրի ԼՂՀ-ի ու ՀՀ-ի պաշպանունակությունը եւ կնպաստի հայ բնակչության արտահոսքին Հայաստանի զգալի մասից»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
«Հայերի ընտրությունը» կուսակցության նախաձեռնող խումբը «մադրիդյան սկզբունքների» շրջանակներում իրավանաբորեն պարտավորեցնող ցանկացած փաստաթղթի ստորագրումը գնահատում է որպես հակապետական հանցագործություն` ուղղված ազգային անվտանգության խարխլմանն ու Հայոց պետության պաշտպանական համակարգի փլուզմանը: