30 հոկտեմբերի 2009 - 17:28 AMT
2010 թ. Հայաստանը Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու շինարարության համար ԱԶԲ-ից կստանա առաջին 70 մլն դոլարը
2010 թ. Հայաստանը ստանալու է առաջին 70 մլն դոլարը Ասիական զարգացման բանկից Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու շինարարության համար, ասաց Հայաստանի կապի եւ տրանսպորտի նախարարության միջազգային կապերի գծով վարչության ղեկավար Գագիկ Գրիգորյանը Երեւանում «EXPO-RUSSIA 2009 ARMENIA» ռուսական արդյունաբերական ամենամյա ցուցահանդեսի շրջանակներում անցկացված «Ռուսաստանի եւ Հայաստանի առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման գործընթացում տրանսպորտի եւ կապի խնդիրների համատեղ լուծման հնարավոր ուղիների մասին» թեմայով կազմակերպված կլոր սեղանի ընթացքում:
Գրիգորյանը հայտնեց, որ Ասիական զարգացման բանկի հետ արդեն կնքվել է պայմանագիր մինչեւ 550 կմ երկարաձգվող ավտոմայրուղու շինարարության համար 500 մլն դոլար տրամադրելու մասին: Այդ ավտոմայրուղին կապելու է երկրի հարավը հյուսիսի հետ: Նրա խոսքերով, այդ մայրուղին մինչեւ Գյումրի է ձգվում, այն քառուղի առաջին կարգի նոր ճանապարհ է, իսկ երկրորդ հատվածը կենթարկվի վերակառուցման:
Իր ելույթի ընթացքում նա պատմեց նաեւ Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարության մասին: «Մենք արդեն ունենք այդ նախագծի տեխնիկատնտեսական հիմնավորումները, Ասիական զարգացման բանկի հետ տարվում են բանակցություններ ֆինանսավորման մասին»: Դրան զուգահեռ Գրիգորյանը հիշեցրեց, որ այդ նախագծի իրականացման համար ստեղծվել է աշխատանքային խումբ` Հայաստանի, Իրանի, Ռուսաստանի փոխնախարարների մակարդակով, արդեն տեղի է ունեցել առաջին հանդիպումը, սակայն երկրորդ նիստը դեռեւս հետաձգվում է մասնավորապես Իրանում տեղի ունեցող ընտրությունների եւ նախարարական վարչակազմի նշանակման պատճառով:
Ներկայացնելով ինֆրակառուցվածքային գերակա նախագծերը, Գրիգորյանը հատուկ ընդգծեց, որ տրանսպորտային ծախսերը նշանակալի մաս են կազմում, այդ պատճառով այդ ոլորտի զարգացումը Հայաստանի համար մեծ նշանակություն ունի:
Ռուսական կազմակերպությունն, իր հերթին, ներկայացրեց իր գործունեության հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաեւ ապրանքները, ծառայությունները, որոնք պահանջարկ կունենան հայկական շուկայում: