6 նոյեմբերի 2009 - 12:10 AMT
Իտալիայում Հայաստանի դեսպան Ռուբեն Կարապետյանը հանդիպել է Իտալիայի խորհրդարանի նորաստեղծ «Հայ-իտալական բարեկամության» խմբի անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում խմբի նախագահ, խորհրդարանի պատգամավորների պալատի պատգամավոր Սանդրա Զամպան տեղեկացրել է Հայաստանի դեսպանին, որ Հայաստանի բարեկամների խումբը Իտալիայի օրենսդիր մարմնում գնալով մեծանում է եւ ներկայումս այն ընդգրկում է 22 պատգամավոր:
Ռուբեն Կարապետյանը կարեւորել է երկրի օրենսդիր մարմնում Հայաստանի բարեկամների հայանպաստ գործունեության ակտիվացումը եւ նրանց թվի ավելացումը:
«Հայ-իտալական բարեկամության» խմբի անդամներն ընդգծել են, որ Հայաստանը Իտալիայի բարեկամն է, եւ որ իրենք պատրաստ են աջակցել երկու երկրների ոչ միայն միջխորհրդարանական համագործակցությանը, այլեւ՝ Հայաստան-Իտալիա բարեկամության ամրապնդմանն ու զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Իտալիայի խորհրդարանում կազմակերպել տարբեր միջոցառումներ, ցուցահանդեսներ եւ դասախոսություններ, որոնք կօգնեն իտալացի օրենսդիրներին ծանոթանալու հայկական մշակույթին, պատմությանն ու քաղաքականությանը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: