Ապրիլի 6-ին ՀԱՕԿ-ի հովանու ներքո Կ.Դեմիրճյանի անվ. մարզահամերգային համալիրում կմեկնարկի բռնցքամարտի միջազգային մրցաշարը: Լավագույն արդյունքները ցուցաբերած բռնցքամարտիկները կարժանանան հենց ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի կողմից սահմանված մրցանակին: Միջազգային այս մրցաշարն անցկացվում է Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախաձեռնությամբ և ընդգրկված է Բռնցքամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիայի` EUBC-ի 2010թ. միջոցառումների օրացուցային պլանում:
Մասնակցության հայտ ընդհանուր առմամբ ներկայացրել էր 13 երկիր` Հայաստան, Բելառուս, Բուլղարիա, Գամբիա, Վրաստան, Իրան, Ղազախստան, Մակեդոնիա, Մոլդովա, Մոնղոլիա, Ռուսաստան, Ուկրաինա, Ուզբեկստան:
Ապրիլի 5-ի դրությամբ մասնակից երկրների վերջնական թիվը ինն է` Հայաստանն էլ ներառյալ: Երևան չեն ժամանի Մոնղոլիայի, Գամբիայի, Ուզբեկստանի և Մակեդոնիայի հավաքականները:
9 երկրների կողմից վերջնական հաստատման ներկայացրած ցանկի համաձայն մասնակիցների ընդհանուր թիվը հասնում է 160-ի, որից 113-ը մարզիկներն են: