14 հունիսի 2010 - 16:28 AMT
Եվրոպայի առաջնությունում Ջավախյանն առաջին անգամ ելույթ ունեցավ 64կգ քաշային կարգում և չեմպիոն դարձավ
Հայ բռնցքամարտիկ Հրաչիկ Ջավախյանը (64կգ ք/կ), որն օրերս չեմպիոն դարձավ Եվրոպայի առաջնությունում, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ 5 դժվար մենամարտ է անցկացրել, բայց լավ տրամադրվածության շնորհիվ կարողացել է հաղթել: «Իմ մրցակիցները աշխարհի, Եվրոպայի առաջնություններում ու Օլիմպիական խաղերում բարձր տեղեր էին զբաղեցնում, բայց ես նպատակ ունեի և կարողացա իրականացնել այն»,- ասել է Ջավախյանը:
Ջավախյանը, որը 60կգ քաշային կարգում Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր էր դարձել, առաջին անգամ նման խոշոր մրցաշարում ելույթ ունեցավ 64կգ քաշային կարգում և եզրափակչում հաղթեց Դյուլա Կատեին (Հունգարիա): «Իմ մրցակիցը 2009 թվականի աշխարհի փոխչեմպիոն է, բայց այս մենամարտում ես ավելի ուժեղ էի և հաղթեցի,- ընդգծել է Ջավախյանը:- Առջևում Օլիմպիական խաղերն են, և ես պետք է ուղղեմ իմ սխալներն ու լավ պատրաստվեմ»:
Եվրոպայի չեմպիոնը հավաքականի հետ միասին նախքան Եվրոպայի առաջնությունը մարզվում էր Ծաղկաձորում և Ուկրաինայում: