9 սեպտեմբերի 2010 - 13:36 AMT
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի ԱԱ-ում Հայաստանի հավաքականն ընդհանուր թիմային հաշվարկով զբաղեցրել է 4-րդ տեղը
Սեպտեմբերի 8-ին Մոսկվայում ընթացող հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտիաշխարհի առաջնությունում Արսեն Ջուլֆալակյանը (74 ք/կ) նվաճեց արծաթե մեդալ` եզրափակչում զիջելով աշխարհի գործող չեմպիոն Սելջուկ Չեբիին (Թուրքիա):
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ հակառակորդն իսկապես ուժեղ էր, բայց իր սանը տվյալ պահին պատրաստ էր չեմպիոն դառնալու համար, և դա ապացուցեց մենամարտը: «Թուրք մարտիկն օգտագործել էր մարմնի յուղ, որը մարմինը սայթաքուն էր դարձնում և արգելված է ըմբշամարտում: Արսենը երկու անգամ բարձրացրեց հակառակորդին, բայց չկարողացավ գետնել և միավոր կորցրեց»,- ասել է Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչը:
Չնայած նրան, որ հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտում Հայաստանը չկարողացավ ոսկե մեդալ նվաճել, մարզիչը կարծում է, որ արծաթե մեդալը Հայաստանի և հայ երկրպագուների մեծ ձեռքբերումն է: «Կփորձենք մյուս տարի փոխել նվաճած մեդալների գույնը»,- նշել է Ջուլֆալակյանը:
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի ԱԱ-ում մեդալներ են նվաճել նաև Ռոման Ամոյանը (55ք/կ), որը դարձել է բրոնզե մեդալակիր, Յուրի Պատրիկեևը (120 ք/կ)` արծաթե մեդալակիր, Հայաստանի հավաքականն ընդհանուր թիմային հաշվարկով 26 միավորով զբաղեցրել է 4-րդ տեղը, առաջին տեղում Ռուսաստանի հավաքականն է 46 միավորով:
Սեպտեմբերի 10-ին աշխարհի առաջնությունում հանդես կգան ազատ ոճի մարզիկները 55 ք/կ-ում: Հայաստանը կներկայացնի Գեղամ Բաբախանյանը: