15 նոյեմբերի 2010 - 17:28 AMT
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին այսօր նոր ավտոճանապարհ է բացել Ջավախքում: Ըստ Վրաստանի նախագահի, Ջավախքի ճանապարհները ռազմավարական նշանակություն ունեն երկրի համար, ինչպես տնտեսական, այնպես էլ քաղաքական առումով:
«Նախկինում մենք չէինք օգտվում այս ճանապարհից, և բնակիչների մեծ մասն ընհանրապես չգիտեր, որ նման ճանապարհ գոյություն ունի: Անկախացումից ի վեր, այս տարածաշրջանը կտրված էր Վրաստանի մյուս տարածքներից, իսկ այժմ ամեն ինչ այլ կերպ է»,-ասել է Սահակաշվիլին:
Ջավախքում նոր բացված ավտոճանապարհի վերականգնման համար ծախսվել է 209 մլն դոլար, կառուցման աշխատանքները սկսվել են 2008թ. գարնանը: Կառուցվել է 224 կմ ճանապարհ, այդ թվում մինչև Հայաստանի ու Թուրքիայի սահմանները, հաղորդում է «Բիզնես-Գրուզիան»: