8 հունվարի 2011 - 12:07 AMT
Թեհրանի ու միջազգային միջնորդների «վեցյակի» (ՌԴ, Չինաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա) միջև բանակցությունների հերթական ռաունդը միջուկային խնդրի շուրջ տեղի կունենա հունվարի 20-ին Ստամբուլում և կտևի 1-2 օր, ուրբաթ օրը հայտնել է «Ռոյթեր» գործակալությունը՝ հղում անելով ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության գծով ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնին:
«Մենք սահմանեցինք բանակցությունների ժամկետը, դրանք կմեկնարկեն հունվարի 20-ի երեկոյան, դա շատ դրական պահ է»,-հայտարարել է Էշթոնը Բուդապեշտում Հունգարիայի ԱԳ նախարար Յանոշ Մարտոնի հետ բանակցություններից հետո: Ինչպես հայտնի է Հունգարիան է նախագահում ԵՄ-ում:
Էշթոնը նշել է նաև, որ Իրանի բանակցություններին «վեցյակի» հետ չի խանգարի Իրանի իշխանությունների առաջարկած «էքսկուրսիան» երկրի միջուկային օբյեկտներով: Նման հրավերով նամակ էր հղել Իրանի ներկայացուցիչը ՄԱԳԱՏԷ-ում ՌԴ-ին, Չինաստանին, Եվրամիությանը, ինչպես նաև որոշ այլ երկրների:
Ընդ որում Էշթոնը մեկ անգամ ևս հաստատեց, որ ԵՄ-ն մտադիր չէ ընդունել այդ առաջարկը, քանի որ միջուկային օբյեկտների զննումը համարում է ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչների խնդիրը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը: