19 մարտի 2011 - 15:57 AMT
Ճապոնական Հոնսյու կղզու հյուսիս-արևելքում գտնվող Օսիկա թերակղզին մարտի 11-ին տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով տեղաշարժվել է 5.3 մետրով հարավ-արևելյան ուղղությամբ և իջել 1.2 մետրով, հաղորդում է Կիոդո գործակալությունը` մեջբերելով Ճապոնիայի Աշխարհագրության ինստիտուտը:
Թերակղզու տեղաշարժվելը, որը մտնում է Միյագի վարչական շրջանի մեջ, երկրի կեղևի ամենազգալի տեղաշարժն է ինստիտուտի ուսումնասիրությունների ողջ պատմության ընթացքում, նշում է գործակալությունը: Ավելի վաղ Աշխարհագրության ինստիտուտը կեղևի խոշորագույն տեղաշարժ համարում էր Մինամիսոմա քաղաքի (Միյագի) շրջանում 4.4 մետրով հեռացումը հարավ-արևելյան ուղղությամբ:
Կեղևի տեղաշարժը շարունակվում է նաև երկրաշարժից հետո: Աղետից մեկ շաբաթ անց 25 սմ-ով տեղաշարժվել է Յամադա քաղաքի տակ գտնվող կեղևը, 17 սանտիմետրով` Տյոսի քաղաքի տակ գտնվող երկրակեղևը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին: