11 ապրիլի 2011 - 15:30 AMT
Ապրիլի 11-ին Կազանում մեկնարկում է Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնությունը: Առաջին օրը հայ ծանրորդներից կմեկնարկի 2010թ. Եվրոպայի առաջնության արծաթե մրցանակակիր և Օլիմպիական պատանեկան խաղերի բրոնզե մեդալակիր Սմբատ Մարգարյանը (56 կգ ք/կ): Մարգարյանից բացի այդ քաշային կարգում կպայքարեն ևս 11 մարզիկներ:
Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Պողոս Պողոսյանը հայտագրել է նաև հետևյալ ծանրորդներին. Սամվել Գրիգորյան,Վանիկ Ավետիսյան (69), Արայիկ Միրզոյան և Աղասի Աղասյան (77կգ ք/կ), Էդգար Գևորգյան (85 կգ ք/կ), Գևորգ Պողոսյան և Վարդան Դավթյան (94 կգ ք/կ), Արթուր Բաբայան (105 կգ ք/կ) և Հայկ Հակոբյան (+105 կգ ք/կ):
Հայաստանի կանանց հավաքականի կազմում են Էլեն Գրիգորյանը (53կգ ք/կ), Մելինե Դալուզյանը (69 կգ ք/կ) և Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (+75 կգ ք/կ): Հավաքականի գլխավոր մարզիչն է Արտաշես Ներսիսյանը: