8 սեպտեմբերի 2011 - 15:12 AMT
Սեպտեմբերի 10-19-ը, ReANIMANIA 3-րդ երևանյան միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի շրջանակներում, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում կայանալու է «Անիմացիոն ֆիլմեր Գերմանիայից» խորագրով ցուցահանդես: Այդ մասին հայտնեց փառատոնի հիմնադիր տնօրեն Վրեժ Քասունին մամլո ասուլիսի ժամանակ: Այն կազմակերպվելու է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան հետ համատեղ: Քասունին նշեց, որ այս ցուցահանդեսը լինելու է ողջ տարածաշրջանում առաջինը, որտեղ ներկայացվելու են վերջին 15 տարվա գերմանական անիմացիայի անկախ հեղինակների աշխատանքները:
Այցելուները հնարավորություն են ունենալու ծանոթանալ ոչ միայն ամբողջական անիմացիաների, այլև նրա առանձին բաղկացուցիչների` պատկերի, շարժման, լեզվի, ձայնի և երաժշտության գործընթացների հետ: Ընդհանուր թվով ներկայացվելու է 15 անիմացիա:
Իր հերթին Գերմանիայի Արտաքին կապերի ինստիտուտի ներկայացուցիչ (IFA) Բեաթե Ռոզալիա Շմիդթը, ով ցուցահանդեսի դիզայնի ր պլանավորման պատասխանատուն է, իր գոհունակությունը հայտնեց և նշեց, որ նման միջոցառումները շարունակական բնույթ են կրելու։
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան մշակութային կցորդ Կոնստանտին Ցելենտինն ասաց, որ ցուցահանդեսը բաղկացած է լինելու 2` լուսանկարչական և մոդելների բաժնից: Նա հույս հայտնեց, որ ցուցահանդեսը մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի երևանցիների շրջանակներում:
Թումո կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը իր հերթին նշեց, որ այն առաջին ցուցահանդեսն է լինելու կենտրոնում, և ուրախ է, որ կենտրոնի այցելու երեխաները կշփվեն այդ արվեստի հետ: Նա նաև խոստացավ, որ ցուցահանդեսներն, իրենց մոտ, կրկին կազմակերպվելու են:
Ցուցահանդեսը ներկայացնելու է գերմանացի մասնագետ Յոհանես Ուոլթերսը, ով նաև վարպետության դասեր է անցկացնելու փառատոնի շրջանակներում:
Ցուցահանդեսը կայացել է Անկարայում, Ռիգայում, Վիլնյուսում, Շտուտգարտում և այլ քաղաքներում:
Բացի Երևանից, սեպտեմբերի 25-ին ցուցահանդեսը տեղափոխվելու է Գյումրի: Գյումրիում կայանալու են նաև փառատոնի անիմացիոն աշխատանքների ցուցադրությունները: Ակնկալվում է նաև ցուցահանդեսին ներկայացված գերմանացի անիմատորներից մեկի այցելությունը նույն քաղաք: