9 սեպտեմբերի 2011 - 20:05 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսը կտրուկ քննադատել է 2008թ. մարտյան դեպքերի վերաբերյալ ԵԽԽՎ հայտարարությունը և հայտնել, որ թույլ չի տա փակել մարտի 1-ի գործը: «ՀԱԿ-ը կտրականապես դեմ է 2008թ. մարտի 1-ի գործի փակման մասին ԵԽԽՎ հայտարարությանը: Որոշ մարդիկ եվրոպական կառույցներում նման ձևակերպումներ են ուզում անցկացնել: Մենք նման ձևակերպում թույլ չենք տա, քանի որ դրանք չեն տեղավորվում հայ հասարակության գիտակցության մեջ»,- Ազատության հրապարակում ՀԱԿ-ի հանրահավաքի ժամանակ հայտնել է «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի նախկին ռազմական դատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանն իր հերթին ցուցարարներին կոչ է արել սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Ազատության հրապարակ վերադարձնել 2008-ի մթնոլորտը: «Մարտյան դեպքերից երեք տարի անց ԵԽԽՎ որոշել է փակել գործը: Այս տարվա գարնանը համաներման հայտարարումը, ինչպես նաև 2008թ. մարտի 1-2-ի հակակառավարական ցույցերի ժամանակ 10 քաղաքացիների մահվան գործերի հետաքննության գործում Հայաստանի իշխանությունների կառուցողական մոտեցումը թույլ են տալիս մարտյան դեպքերի գործը փակ համարել», հաղորդում է ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքը:
Սեպտեմբերի 8-ին տեղի ունեցած ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանի ընթացքում ներկայացվել է դիտարկման խմբի անդամներ Ջոն Փրեսկոտի և Աքսել Ֆիշերի զեկույցը, որում հանձնաժողովը ողջունել է ուժերին, որոնք քաղաքական կամք են դրսևորել այդ հարցի լուծման հարցում ԵԽ նորմերին համապատասխան:
«Իրավական և իրավապաշտպան ոլորտներում բարեփոխումները հիմք են ստեղծում երկրում ժողովրդավարական և արդար խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու, մամուլի ազատության և ժողովրդավարական սկզբունքներ հաստատելու համար»,- ասվում է ուղերձում: