4 հոկտեմբերի 2011 - 21:15 AMT
Սեպտեմբերի 30-ին սկսելով շուրջօրյա հանրահավաքները` Հայ ազգային կոնգրեսը հայտարարեց, որ այս լարված քաղաքական իրավիճակում պատրաստ է շուրջօրյա հանրահավաքներին զուգընթաց վերսկսել բանակցությունները իշխանությունների հետ:
Հայաստանի իշխանություններն իրենց հերթին հոկտեմբերի 3-ին հայտարարեցին, որ բանակցությունները կշարունակեն այն դեպքում, եթե ցուցարարները դադարեցնեն նստացույցերն Ազատության հրապարակում:
Հայ ազգային կոնգրեսը հայտարարություն է տարածել այն մասին, որ նման վարքն ապացուցում է իշխանությունների վախը. «Փոխանակ փորձեն համարժեք գնահատել այս հիմնահարցը և ժողովրդի, ինչպես նաև նրան ներկայացնող ընդդիմության հետ բանակցելով` գտնել հենց այս խնդրի լուծման ուղիները, իշխանություններն այսօր կենտրոնացած են միայն մեկ խնդրի վրա` ամեն գնով ապահովել հանրահավաքի սակավամարդությունը: Բացի դրանից, այդ նպատակով նրանք, խախտելով Հայաստանի քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի սահմանադրական իրավունքը, աննախադեպ տրանսպորտային բլոկադա են հաստատել` այդ առումով հավասարվելով Թուրքիայի և Ադրբեջանի կառավարություններին»:
Իր ուղերձում ՀԱԿ-ը հաղորդել է, որ ներկա պահին այլևս անիմաստ է նման իշխանության հետ որևէ երկխոսություն և իր առջև դրված խմդիրների լուծումը այսուհետև տեսնում է միայն ժողովրդի մոբիլիզացիայի և զանգվածային միջոցառումների ակտիվացման մեջ:
«Ընթացիկ երկխոսությունը նախաձեռնվել էր Հայ ազգային կոնգրեսի կողմից, իսկ ընդհատված երկխոսության վերսկսումը կարող է տեղի ունենալ միայն իշխանությունների նախաձեռնությամբ, եթե նրանք համապատասխան խնդրանքով դիմեն մեզ: Այդ դիմումը մենք կքննարկենք և կորոշենք`ընդառաջել, թե ոչ նշված խնդրանքին»,- ասվում է ՀԱԿ-ի պաշտոնական հայտարարության մեջ: