10 հունվարի 2012 - 12:24 AMT
Լոնդունում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո բացվել է ամենամյա համաշխարհային կրթական համաժողովը: Համաժողովին մասնկցում են 60 նախարարներ աշխարհի տարբեր երկրներից:
Հունվարի 10-ին համաժողովում հանդես կգա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովան, որը կարծարծի ուսուցիչների որակավորման և ինովացիոն տեխնոլոգիաների հարցը:
Միացյալ Թագավորության համալսարանների և գիտության նախարար, պատգամավոր Դեյվիդ Վիլլեթսի և կրթության պետքարտուղար, պատգամավոր Մայքլ Գոուվի հրավերով, կրթության նախարարների համաշխարհային կրթական համաժողովին մասնակցելու նպատակով ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը հունվարի 9-ին եռօրյա պաշտոնական այցով մեկնել է Լոնդոն:
ԿԳՆ-ից հայտնում են, որ կրթության նախարարների համաժողովի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել կրթական համակարգերի բարեփոխման, քաղաքականության իրականացման, կրթության որակի ապահովման և օրենսդրական դաշտի կատարելագործման վերաբերյալ հարցեր:
Համաժողովին մասնակցում է նաև Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Դերենիկ Դումանյանը: