15 փետրվարի 2012 - 20:09 AMT
Վլադիմիր Յակունին. Վանաձոր-Ֆիոլետովո երկաթգծի կառուցումը Հայաստանի համար սոցիալական նշանակություն ունի
Վանաձոր-Ֆիոլետովո երկաթգծի կառուցումը Հայաստանի համար սոցիալական նշանակություն ունի, համոզված է «Ռուսական երկաթգծեր» ԲԲԸ նախագահ Վլադիմիր Յակունինը: «Մենք այս ծրագիրը հեռանկարային ենք համարում»,-հայտարարել է նա մամուլի ճեպազրույցի ընթացքում`«ՀԿԵ» ՓԲԸ նոր գլխավոր տնօրենին ներկայացնելուց հետո:
Այս առնչությամբ Յակունինը հավելել է, որ նոր երկաթգծի կառուցումը կարող է սկսվել պետություն-մասնավոր սեկտոր համագործակցության շրջանակներում:
Վանաձոր-Ֆիոլետովո երկաթգծի երկարությունը կկազմի 32 կմ: Այս ճյուղի կառուցումը թույլ կտա միավորել Իջևան-Հրազդան-Երևան ուղղությունները Թբիլիսի-Այրում-Գյումրի-Մասիս ուղղություններին և կրճատել ներհանրապետական և միջպետական փոխադրումների ժամկետները:
Համաձայն ՀՀ տրանսպորտի նախարարության, նախագծի նախնական արժեքն է 200 մլն դոլար: Երկաթգիծը կառուցվելու է հայկական և ռուսական կողմերի համատեղ ֆինանսավորմամբ: