20 մարտի 2012 - 14:29 AMT
Ազգային ժողովի խոսնակ Սամվել Նիկոսյանն այսօր քվեարկության չի դրել «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրինագիծը: Քվեարկությունը ՀՀԿ խմբակցության խնդրանքով սկզբից հետաձգվել է 20 րոպեով, սակայն ընդմիջումից հետո իշխող կուսակցության մոտ կասկածներ են մնացել, թե կհաջողվի նրան պատգամավորների ցածր ներկայության պատճառով «անցկացնել» օրինագիծը (նիստին 131 պատգամավորներից ներկա էին 74-ը 66 պատգամավոր քվորումի դեպքում):
Խոսնակը հայտարարել է պատգամավորներին, որ քվեարկությունը կարող է անցկացվել ավելի «հարմար պահի», սակայն դա առաջացրել է խորհրդարանական ընդդիմության վրդովմունքը, որը կոչ է արել ետ վերցնել օրինագիծը: «Այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում, խոսում է այն մասին, որ ՀՀԿ անդամներն իրենք էլ հասկանում են, որ այդ օրինագիծն անընդունելի է: Եթե բոլորը գիտեն դա, ապա դուք ինչու եք ցանկանում անպայման անցկացնել օրենքը, որի հետ համաձայն չէ հասարակության ճնշող մեծամասնությունը, ետ վերցրեք այն»,- դրա հետ կապված հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Մարտի 1-ին ՀՀ խորհրդարանն ընդունել է «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին օրինագիծը»: Երկար քաշքշուքից հետո, քվեարկության արդյունքում օրենքն ընդունվել է 67 «կողմ», 1 «դեմ» ձայների հարաբերակցությամբ, իսկ ընդդիմադիր պատգամավորները բոյկոտել են և չեն մասնակցել քվեարկությանը: