April 19, 2016 - 18:27 AMT
Lieutenant-Colonel of Azerbaijani Armed Forces Sanan Tahir oglu Akhundov died “as a result of violation of safety rules,” the Defense Ministry said Tuesday, April 19.
Some social media users had been previously circulating the news on the top military officer’s death, listing him among the fatalities that the Azerbaijani authorities so diligently hide.
Social media users regularly report on Azerbaijani soldiers killed in the course of military clashes with Nagorno Karabakh, revealing their names, family names and other data, thus causing great dissatisfaction in Baku.
According to the Azerbaijani Defense Ministry, however, the Lieutenant-Colonel died “as a result of violation of safety rules,” and not on the contact line between Azerbaijan and Karabakh.