January 11, 2011 - 13:43 AMT
The foreign ministers of the Organization for Democracy and Economic Cooperation (GUAM) will meet in Kyiv late January to discuss further cooperation.
The Foreign Ministry of Ukraine, a country which chairs in the Organization this year, must submit a specific date for the meeting and coordinate it with member-countries. Afterwards, the work over the agenda will be launched, GUAM secretariat said.
The event was scheduled during the GUAM Council of Foreign Ministers meeting in Astana on December 2, 2010, held on the sidelines OSCE summit, Trend News reported.