Threat of hostilities’ resumption in Karabakh is much lower compared with 2010, due to Armenia’s diplomatic efforts, specifically, 2010 Armenia-Russia agreements, as well as political will shown by Armenian authorities at OSCE summit in Astana, Noravank scientific-educational foundation director stated.
“However, no reliable forecast as to a possibility of a war can be given. In some regions, conflicting parties’ positions are situated at as far as 30 meters, with soldiers waging a “trench war”,” political expert Gagik Harutyunyan noted.