Սեպտեմբերի 6-ին Փարիզում Հունգարիայի դեսպանատան առջև տեղի է ունեցել բողոքի ակցիա Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման և ներման դեմ: Ակցիայի մասնակիցները դատապարտել են Հունգարիայի քաղաքականությունը Սաֆարովին արտահանձնելու համար և Ադրբեջանի, որը երբեք առիթը բաց չի թողնում Ղարաբաղի հարցում միջազգային օրենքները խախտելու համար, հայտնում է Nouvelles d'Arménie-ին:
Բողոքի ակցիային մասնակցել է նաև «Եվրոպա Էկոլոգիա-Կանաչներ» կուսակցությունից ընտրված եվրախորհրդարանական Միշել Ռիվազին, որը հայտարարել է, որ և Հունգարիան, և Ադրբեջանը պետք է պատասխան տան կատարվածի համար: Իր հերթին հանրահավաքի մասնակից ՀՀ ԱԺ անդամ Արմեն Ռուստամյանը հավաստիացրել է, որ դիմելու է Եվրոպայի խորհրդին՝ արդարությունը վերականգնելու համար:
Ակցիայի մասնակիցները Հունգարիայի դեսպան Լասլո Տրոչանիին են փոխանցել բողոքի նամակը, իսկ Ֆրանսիայի Հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագաններ Մուրադ Փափազյանն ու Արա Թորանյանը քննարկել են ստեղծված իրավիճակը: