Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույցում քննարկել են Հայոց ցեղասպանության թեման: Այս մասին հայտնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը: Ըստ աղբյուրի, կես ժամ տևած հեռախոսազրույցի ընթացքում երկու երկրների նախագահները քննարկել են իրավիճակն Ուկրաինայում և Ղրիմի թաթարների խնդիրները: Ըստ գործակալության, կարճ անդրադարձ է եղել նաև Հայոց ցեղասպանության հարցին: Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան գերադասում է դիտարկել այդ հարցը «արդար պատմական հեռանկարի տեսակետից»: Ըստ նրա, Հայաստանն «ականջալուր չեղավ խաղաղության կոչերին և չհամաձայնվեց պատմաբանների համատեղ հանձնաժողով ստեղծել»:
Մինչդեռ, Կրեմլի մամուլի ծառայությունը չի հիշատակում երկու նախագահների հեռախոսազրույցում Ցեղասպանության թեմային անդրադարձը: «Բարեկամական մթնոլորտում քննարկվել են երկկողմ փոխգործակցության հարցեր, Բարձր մակարդակի գործակցության խորհրդի 5-րդ նիստում (Անկարա, 2014-ի դեկտեմբերի 1) ընդունված կարևոր որոշումների իրագործման ընթացքը, ներառյալ «Թուրքական հոսքը»: Կարծքիներ են փոխանակվել արդիական միջազգային հարցերի ու տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ և բարձր մակարդակով առաջիկա շփումների ժամանակացույցով»,-ասվում է ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 12-ին, հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Հեռախոսազրույցի ընթացքում երկու երկրի ղեկավարը համաձայնեցրել են իրենց առաջիկա հանդիպումների ծրագրերը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի և Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակի կապակցությամբ անցկացվելիք միջոցառումներին համատեղ մասնակցության շրջանակում, տեղեկացնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունից:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ապրիլի 24-ին Թուրքիա կմեկնի Անգլիայի թագաժառագ արքայանզ Չարլզը որդու՝ Հարիի հետ: